İYİ Parti Sözcüsü Zorlu’dan Erdoğan’a tepki: ‘Tehdit siyasetine hep beraber karşı çıkmamız lazım’

ANKARA – İYİ Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde yaşanan toprak kaymasına değinen Zorlu, yaşananları ‘kimsenin sorumluluk almadığı ve yanlışı üstlenmediği; konuşanların cezalandırıldığı ve yine vicdanlarımızın yaralandığı bir felaket’ olarak değerlendirdi.

Veriler, resmi rakamlar, belgeler, izinler, teknik ve bilimsel raporlarla; ihmalin ortaya çıktığına işaret eden Zorlu, “Yani yalanın, talanın ve rantın fotoğrafından bahsediyoruz. Kamu sağlığı, sırf sermayenin daha fazla para ve kâr arayışına katkı sağlamak için kurban edilmiştir. Toprağa, suya ve havaya karışan siyanür; bölge halkının sağlığını tehlikeye düşürmektedir. 9 canımız hala göçük altındadır.” şeklinde konuştu.

“’Al takke ver külah’ ilişkilerle ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını talan eden iktidara seslenmek istiyoruz” diyen Zorlu, “Deprem oldu, enkaz altındaki vatandaşın üzerine sela okuttunuz; heyelan oldu, maden ocağında göçük ortaya çıktı, yeri geldi şiddetli yağmurda sel bastı, vatandaşlarımız öldü. Her türlü değerimizi oy almak için kullanan ama dağları siyanürle zehirlenip yerle bir olurken sessizliğe gömülen siyasi iktidara facianın sorumlularını aklama fırsatını vermeyecek ve kamu vicdanının vekili olacağız” ifadelerini kullandı.

Zorlu, İliç’teki felaketin sorumlularının hukuk önünde hesap vermesi ve cezalandırılması için İYİ Parti olarak sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ordu’daki konuşması sırasında “Bizim olmadığımız bir büyükşehir belediyesi, kusura bakmayın açık konuşuyorum, doğalgazı nasıl getirecek? Biz varsak doğalgaz var, biz yoksak doğalgaz yok” dediğini aktaran Zorlu, “Muhalefette olmayı bir kenara bırakın, nereden bakarsanız bakın kabul edilemeyecek bir açıklama bu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse o şehre herhangi bir hizmet gelmez.” şeklindeki açıklamasını da hatırlatan Zorlu, “Bu tehdit siyasetine hep beraber karşı çıkmamız lazım. Böyle demokrasi olmaz. İllerin Ak Partili olan ve olmayan belediyeler şeklinde ayrılamayacağını kaç kere hatırlatmamız gerekiyor. Aslında vatandaşın iktidara oy verenler ve vermeyenler şeklinde ayrılamayacağını da 31 Mart’ta siyasi iktidara anlatmamız gerekiyor. Bizim için 81 ilin, 922 ilçenin her biri Türkiye’dir. Ülkedeki 85 milyon kişinin her biri Türkiye’dir. Eğer Türkiye’yi temsil ediyorsanız, bunu böyle bilmek ve buna göre davranmak, gücümüzü aldığınız milli iradeye borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

CHP’DE YAPAY ZEKA TARTIŞMASI

Zorlu, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP’deki Lütfü Savaş krizi ve yapay zeka tartışmaları sorulan Zorlu, “Başka bir partinin Hatay’da göstereceği adayla ilgili çok fazla ilgilendiğimizi söyleyemem ama bizim bir adayımız var. Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız, Nusret Cömert. İnanın yarış daha da rekabetli bir iklimde geçecek. Bu yarışı İYİ Parti’nin göğüsleyeceğini ifade etmek isterim. İkinci husus ise, yapay zeka konusu. Bunu ben de takip ettim. Böyle teknolojilerin siyasete uyarlanması faydalı bir şey ama keşke bu anlayışı, 14 Mayıs’tan önce İYİ Parti bu kaygılarını ortaya koyduğunda, Sayın Meral Akşener; o masada bu iddiasını, bu teklifini getirdiğinde de yapmış olsalardı bugün belki çok farklı bir Türkiye’ye uyanmış olacaktık.” dedi.

ANTALYA’DAKİ SUİKAST İDDİASI

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ayşen Kurt’un adının karıştığı suikast iddiaları sorulan Zorlu, “Yargıya intikal etmiş bir konu. Biz de takip ediyoruz. Soruşturma büyük bir özenle devam ettiriliyor. Bunun şahsi bir mesele olduğu kanaatindeyiz. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak somut delillere göre yeniden bir açıklama yapmayı planlarız” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x