Tarihi görüntüler: Anakondanın yeni türü keşfedildi

Bilim insanları, Amazon ormanlarında 6 metre uzunluğunda 200 kilo ağırlığında yeni bir anakonda türü keşfetti.

DOĞADA TEK TÜR ANAKONDA VARDI

Daha önce vahşi doğada yalnızca “Eunectes Murinus” isimli bir yeşil anakonda türünün bulunduğu düşünülüyordu ancak bu ay bilimsel Diversity dergisinde yayınlanan makalede yeni kuzey yeşil anakondanın “Eunectes Akiyama” adı verilen yeni bir tür olduğu belirtildi.

Araştırmacı Bryan G. Fry, “Amacımız, Ekvador’daki Yasunileri rahatsız eden petrol sızıntılarının ne tür zararlar verdiğine dair gösterge olarak anakondaları kullanmaktı, çünkü petrol sondaj çalışmaları kesinlikle kontrolden çıktı.” ifadelerini kullandı.

Neredeyse 20 yıldır Güney Amerika’da bulunan anakonda türlerini araştıran Queensland Üniversitesi’nden Avustralyalı biyoloji profesörü Fry, bu keşfin iki türün yaklaşık 10 milyon yıl önce birbirinden ayrıldığını göstermelerine olanak sağladığını söyledi.

Fry, “Fakat gerçekten şaşırtıcı olan kısım, bu genetik farklılığa ve uzun süreli farklılıklara rağmen iki hayvanın tamamen aynı olmasıydı.” dedi.

Yeşil anakonda yılanları görsel olarak birbirine çok benzese de yüzde 5,5 oranında genetik farklılık bulunması bilim adamlarını şaşırttı.

Fry, “Özellikle şempanzelerden yalnızca yüzde 2 farklı olduğumuzu düşünürsek, bu inanılmaz miktarda bir genetik farklılık demektir.” dedi.

Fry, anakondaların bölgenin ekolojik sağlığı ve bölgedeki petrol sızıntısının insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri açısından inanılmaz derecede yararlı bilgi kaynakları olduğunu söyledi.

Ekvador’un bazı bölgelerinde inceledikleri bazı yılanların petrol sızıntısı nedeniyle aşırı derecede kirlendiğini belirten Fry, anakondalar ile arapaima balıklarının büyük miktarda petrokimyasal metal biriktirdiğini ekledi.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x