Yeniden Refah’ın nafaka teklifi Meclis’te

ANKARA – Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’la birlikte 4 Yeniden Refah Partisi milletvekilinin imzasıyla hazırlanan “nafaka” ile ilgili kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Kanun teklifinin gerekçesinde nafakayı düzenleyen kanununda “süresiz” ibaresinin çok fazla mağduriyet yarattığı belirtilerek, “Nafakanın süresiz istenebilmesi nafaka yükümlüsü için bitmeyen bir borç anlamına gelmektedir. Bu borcun aynı kalmayıp nafaka artırım davaları ile artmasından dolayı boşanan çiftler çok defa karşı karşıya gelmektedirler. Aralarında hukuki ve manevi bağ kalmayan taraflar bu davalarla veya nafakanın ödenmemesi durumunda açılacak davalarla birbirlerinin hayatlarından bir türlü çıkamamaktadır” denildi.

‘NAFAKA ALAN EŞİN HAYSİYETSİZ YAŞADIĞI…’

Gerekçede nafakanın kesime şartları da eleştirilerek, “Süresiz nafakanın kesilme şartlarına bakıldığında kadının evlenmesi veya taraflardan birinin ölümü dışındakiler ispat isteyen şartlardır. Örneğin tarafların maddi durumunun değişmesi, nafaka alan eşin haysiyetsiz yaşadığı veya bir erkekle evlilik dışı yaşadığı tespit edilmelidir. Bu durumların tespiti neredeyse gayrimümkündür. Nafaka yükümlüsünün ispat için dedektif gibi hareket etmesini ve tarafların birbirleri tekrardan karşı karşıya gelmesini sağlamaktadır” değerlendirmesi yapıldı.
Yeniden Refah Partisi’nin kanun teklifine göre süresiz nafakanın bir başka sakıncası ise evli kalınan sürenin üzerinde nafaka ödenmesi. Gerekçede bu durum da, “Kısa süreli evli kalan nafaka yükümlüsü bu bitmeyen borç yüzünden yeniden aile kurmakta zorlanmaktadır” şeklinde ifade edildi.

Yeniden Refah Partisi’nin hazırladığı 5 maddelik kanun teklifi Türk Medeni Kanunu’nda nafakayla ilgili maddeden “süresiz olarak” ibaresinin çıkarılmasını, tarafların nafaka ödeme süresini beş yılla sınırlandırılmasını ve nafakanın kesilmesi sonunda, alacaklı tarafın mağduriyetinin devamı halinde nafakanın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca oluşturulacak fondan karşılanmasını öngörüyor.

ERDOĞAN, ERBAKAN İLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti” denildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x